Creative Commons License
This work is licenced under a Creative Commons Licence googleb748ed438634c129.html
Kategorie: Wszystkie | Chiny | architektura | dywagacje | hipotezy | inne | making people angry | miasto
RSS
środa, 24 listopada 2010
443. powyborczo...
...się znów wymądrzam.
23:22, krzysztof_nawratek , making people angry
Link Komentarze (3) »
niedziela, 21 listopada 2010
442. nawratek-in-residence?
Od końca stycznia do kwietnia będę na urlopie naukowym (sabbatical). Częściowo wiem co będę robił, ale zostało mi trochę czasu, który chciałbym poświęcić po prostu na czytanie, myślenie i pisanie. Mogę to robić w domu, ale mogę i gdzie indziej.
Trochę więc żartem (a trochę nie) chciałbym zaproponować 'przetarg' na swój wolny czas w tym okresie. Jeśli ktoś chciałby mnie zaprosić na kilka dni (maksymalnie tydzień) to jestem otwarty na propozycje.

W rewanżu oferuję wykład(y?), seminaria lub/i warsztaty.
:)
14:24, krzysztof_nawratek , inne
Link Komentarze (3) »
sobota, 20 listopada 2010
441. kupiłem sobie glany...


chyba się starzeje... :)
12:19, krzysztof_nawratek , inne
Link Komentarze (5) »
czwartek, 18 listopada 2010
440. chybotliwa miejska transcendencja
Pod takim tytułem w Obiegu ukazał się mój tekst. Ten numer jest w całości poświęcony Dotleniaczowi. Dużo fajnego materiału, zachęcem do lektury.

Niedługo ukaże się nowy numer Opcji, w którym jest mój (napisany wraz z K.) tekst o Katowicach. Tekst miał się nie ukazać, a ponieważ jednak jest, więc obok będzie tekst z nim polemizujący. Mnie to bawi, poczytajcie - może was też zacznie.

No i na koniec w podobnym nastroju - słyszałem, że znany śląski socjolog miasta reaguje alergicznie na odnoszenie się do moich publikacji. Jeśli chcecie zrobić karierę uniwersytecką w PL (w każdym razie na Śląsku), zastanówcie się dwa razy, czy warto moje teksty umieszczać w referencjach ;)
22:55, krzysztof_nawratek , making people angry
Link Komentarze (2) »
sobota, 13 listopada 2010
439. silna wspólnota...
... barwni dziwacy i morze. Pod takim tytułem w najnowszym (ma być dostępny za dwa dni) numerze Zielonych Wiadomości (pisma wydawanego przez Zielonych 2004) rozmowa o mieście.Jak rozumiem, za parę dni całe pismo będzie dostępne w sieci (w pdfie), wrzucę linka to sobie będziecie mogli poczytać.

Pismo już jest w sieci (link powyżej), niemal w całości poświęcony tematyce miejskiej - polecam!

Sama rozmowa jest moim zdaniem ciekawa, również jako taki polityczny 'spór w rodzinie', w którym ktoś jest na prawicy, ktoś w centrum a ktoś na lewicy. Moim zdaniem układ jest inny niż na zdjęciu powyżej ;)

-------
I jeszcze jedna uwaga - w tych Zielonych Wiadomościach jest zamieszczona lista książek związanych tematycznie z problematyką miasta, wartych przeczytania... co najmniej jedna z nich jest za darmo dostępna w sieci (jak pewnie czytelnicy tego bloga od dawna wiedzą...)


11:59, krzysztof_nawratek , inne
Link Komentarze (1) »
wtorek, 09 listopada 2010
438. komitet poparcia
Zostałem poproszony - i z radością się zgodziłem - wejść do Komitetu Poparcia KKW Porozumienie 'My Poznaniacy'.
Zgodziłem się nie dlatego, że zgadzam się z każdym słowem i przecinkiem z ich programu wyborczego (bo przecież nie sposób zgodzić się ze wszystkim, czasem ja się sam ze sobą nie zgadzam...) nie dlatego, że w Komitecie Poparcia oprócz mnie są osoby, które bardzo szanuję, lecz dlatego, że tak trzeba.

Nie cofam moich zastrzeżeń wobec 'nowych ruchów miejskich', nie mam złudzeń co do ideowego odcienia niektórych kandydatów do poznańskiego samorządu. To co mnie przekonuje, to horyzontalny, demokratyczny charakter jaki mają 'My Poznaniacy'.

Gorąco wierzę, że najważniejszym wyzwaniem stojącym przed współczesnymi miastami to odzyskanie przez nie podmiotowości i sterowności. Można to czynić ignorując demokrację czy wręcz przeciw niej, ale  najstabilniejsze wydaje się oparcie miasta na jego mieszkańcach i użytkownikach w jak najszerszym wymiarze. To zdaje się być jednym z ważniejszych celów 'My Poznaniacy'. Fundamentem 'idei miejskiej' jest przecież  wzięcie przez wspólnotę swojego losu we własne ręce i wspólnego negocjowania przyszłości...

... a poza tym, mój dziadek był z poznańskiego... ;)
20:35, krzysztof_nawratek , inne
Link Komentarze (7) »
sobota, 06 listopada 2010
437. jeśli jesteście ciekawi...
... co robię gdy nie piszę bloga (oprócz uczenia studentów) to chciałem zaspokoić waszą ciekawość - piszę inne teksty, które prawdopodobnie będą na papierze.
Jeden z tych tekstów właśnie konczę.
O czym?
Oto abstrakt.

The fundamental decision, which changed European socialist cities into post-socialist cities, was the restoration of private land ownership. However, at the meta level, the most important decision was the rejection of the socialist’s multi-dimensionality of the city (which consisted of different forces and ideas, such as communist ideology, humanism, modernism or the overcoming of the past) and its replacement with a single dimension – profit. This shift of ideology resulted in a radical change in the perception of urban space in the (post)socialist city - anything that does not serve a profit has become a resource area for appropriation / exploitation by the capitalist machinery. Where the socialist values disappeared the void has appeared, strengthened at the ideological level by the idea of creativity and flexibility, against a stable (and conservative) social structure. The paper argues that there was and still is an alternative way for a (post)socialist city to evolve.
20:17, krzysztof_nawratek , dywagacje
Link Komentarze (10) »